Asia Bibi pokazała swoje zdjęcie na emigracji. Jej dramatyczną historię poznałam po przeczytaniu Bluźnierstwa Anne-Isabelle Tollet. To książka-wywiad z Asia Bibi, pakistańską chrześcijanką, ówczesną więźniarką oczekującą na wykonanie wyroku śmierci za bluźnierstwo. Asia w 2019 r. opuściła pakistańskie więzienie i otrzymała azyl w Kanadzie, ponieważ w Pakistanie groziła jej śmierć z rąk fundamentalistów. 29 stycznia w Kanadzie ukazała się biografia Asia Bibi W końcu wolna Anne-Isabelle Tollet, czekam na jej polskie wydanie, a poniżej wrzucam tekst dotyczący książki Bluźnierstwo:
Nie łatwo jest tę książkę czytać, nie łatwo o niej pisać. Monolog bohaterki i bezpośrednie zwroty do czytelnika sprawiają, że słowa i obrazy zapadną w twojej pamięci, skonkretyzują się. Czytając książkę wiesz, że kobieta nadal przebywa w więzieniu, a jej życie, które tak bardzo kocha, może w każdej chwili zostać przerwane.
Asia Bibi to chrześcijanka mieszkająca wraz z rodziną w pakistańskiej wiosce. W czerwcu 2009 roku została wtrącona do więzienia. W ciemnej, szerokiej na wyciągnięcie ramion celi, a raczej norze, opowiada o swoim „przestępstwie” i pobycie w więzieniu. W czterdziestostopniowym upale napiła się wody ze studni muzułmańskiej, co wywołało oburzenie wśród pracujących z nią na polu kobiet. W ich odczuciu zbrukała wodę, a głośne wyznanie wiary w Jezusa uznano za bluźnierstwo. Za to ostatnie w listopadzie 2010 została skazana na karę śmierci przez powieszenie. Bohaterka opowiada swoją historię ze świadomością, że nawet gdyby została uwolniona, prawdopodobnie zginie z rąk fanatyków religijnych, którzy organizowali manifestacje i wzywali do jej uśmiercenia.
Losy niepiśmiennej Bibi spisane zostały przez Anne-Isabelle Tollet, która w latach 2009–2011 pracowała w Islamabadzie jako korespondentka. Dziennikarka opisała historię kobiety, by o dramacie Asii usłyszał cały świat. Tekst Tollet utrzymany jest w konwencji wypowiedzi Asii, która z miłością mówi o swojej rodzinie i pozostaje wierna swoim zasadom i religii. Imiona i nazwiska polityków, pojęcia, fragmenty dotyczące prawa islamskiego, które mogłyby sprawiać czytelnikowi problemy, zostały przez redakcję opatrzone przypisami.
Dramatyczne wołania o pomoc przeplatane są modlitwami układanymi w celi, bo to wiara i rodzina pomaga Bibi przetrwać najcięższe chwile. Chwytają się każdej możliwości uzyskania wsparcia, jednak sprzymierzeńcy za pomoc okazaną Bibi giną z rąk fundamentalistów. Z całego świata płyną apele o uwolnienie kobiety, apele, które przez wiele lat pozostają bez odzewu, ale jest prawdopodobne, że dzięki nim i podpisom zbieranym na całym świecie, Asia nie została zamordowana.
Bluźnierstwo jest nie tylko błaganiem o pomoc, ale przybliża sytuację mniejszości religijnych w Pakistanie, jest także wspomnieniem prywatnego życia rodziny Asii Bibi. Dużo miejsca poświęcone jest psychicznemu znęcaniu się nad bohaterką ze strony strażników oraz warunkom panującym w więzieniu i samopoczuciu kobiety.
Jezus powiedział, że do każdego kto przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie (Mt 10,32). Nie wiem ilu ludzi wykazałaby taką wiarę, jak Asia. Wielu trudno mówić o wierze w normalnych, neutralnych warunkach. Nie, nie wielu. To mi trudno mówić, dawać świadectwo, nie wiem, jak zachowałabym się w sytuacji Bibi, wątpię czy potrafiłabym wytrwać, przecież tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono.
Tekst opublikowałam pierwotnie na blogu Korba literatury.